bigotti
09 بهمن 1401 - 01:02

وزیر ارشاد از ظرفیت همه نخبگان هنری بهره بگیرد

اردبیل - نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با دعوت از نخبگان فرهنگی و هنری از تمام مشارب فکری و رویکرد همگرایانه از ظرفیت های آنها بیش از گذشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله سیدحسن عاملی شامگاه شنبه در دیدار با معاون پارلمانی و حقوقی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اردبیل اظهار کرد: با جذب همه هنرمندان نباید اجازه دهیم تا آنها به اردوگاه بیگانگان بیفتند و یا بخواهند در جبهه مخالفان نظام قرار گیرند.

وی ضرورت تکریم نخبگان هنری را با ظرافت تمام یادآور شد و خاطرنشان کرد: برنامه ریزی و مدیریت این امر مهم برعهده وزیر ارشاد است تا زمینه همگرایی بیشتر در حوزه فرهنگی و هنری فراهم آید.

امام جمعه اردبیل ریشه غالب مشکلات کشور به ویژه معضلات اقتصادی را فرهنگی دانست و بیان کرد: مشکل اصلی امروز کشور ما فرهنگی است و در حل مشکلاتی نظیر رانت خواری، رشوه، احتکار، تصرفات نامشروع در بیت المال، نبود احساس جمعی در افراد، نبود وجدان کاری و… باید به پیوست فرهنگی رجوع کنیم.

عاملی رقابت های ناسالم سیاسی و سیاه نمایی های داخلی را مهلک اعلام کرد و گفت: به جای رقابت های حزبی و گروهی بهتر است مصالح کلان ملی در تصمیم گیری ها مدنظر باشد تا بدون تکدر خاطرهای سیاسی بتوانیم در حوزه فرهنگ و حتی سایر بخش ها به هدف موردنظر دست یابیم.

اصلاح جامعه نیازمند انقلاب فرهنگی است

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل اساس اصلاح یک جامعه را انقلاب فرهنگی توصیف کرد و افزود: کشورهای پیشرفته در گام نخست فرهنگ خود را اصلاح کرده اند و ما نیز نیازمند چنین رویکردی هستیم تا قدرت اصلاح و بهبود شرایط را شاهد باشیم.

عاملی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را مسئول بخشی از وظایف در این حوزه خواند و بیان کرد: شایسته است ارزش های دینی، ملی و انسانی در قالب هنر وارد زندگی مردم شده تا فرآیند اصلاح را شاهد باشیم.

وی مشکلات فرهنگی کشور را یادآور شد و گفت: مشکل اول این است که به فرهنگ به چشم تخصص نگاه نمی شود و گاهی مسئولیت های خطیر این حوزه به افراد فاقد صلاحیت مدیریت فرهنگی سپرده می شود.

امام جمعه اردبیل تصریح کرد: باید برای شرایط خاص فرهنگی نرم افزار و محتوای لازم تهیه کنیم تا با محوریت تیم قوی فرهنگی طراحی برنامه ریزی ها و محتوای پربار انجام شود.

عاملی نگاه خاص به معضلات منطقه ای را در بخش فرهنگ یادآور شد و بیان کرد: مدیر فرهنگی اگر اشرافیت کامل بر معضلات و راهکار مناسب نداشته باشد جبران کاستی ها و خرابی ها امکانپذیر نخواهد بود.

وی با تاکید بر ضرورت جذب نخبگان و هنرمندان اظهار کرد: وزارت ارشاد باید تلاش کند تا هنرمندان به اردوگاه مخالف و بیگانه متوسل نشده بلکه فعالیت خود را با عزت و احترام انجام دهند.

هنرمندان در حفظ منافع ملی پیشقدم باشند

رئیس شورای فرهنگ عمومی اردبیل افزود: ما نباید بگوئیم که همه باید مثل ما فکر کنند و اختلاف سلایق و مشارب در یک جامعه طبیعی است اما آنچه مهم است تمرکز بر مصالح کلان و حفظ منافع ملی است که هنرمندان باید در این زمینه پیشقدم شوند.

عاملی بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران در بسیاری از عرصه ها کار بی نظیری را انجام داده و به رغم همه تلاش دشمنان ایران اسلامی ما امروز قوی تر از گذشته در عرصه ها و صحنه های مختلف بالنده است.

وی گفت: شایسته است در کنار آثار تاریخی و ارزشمندی همچون مزار شیخ صفی و شهدای چالدران رویدادهای مذهبی و ملی را برگزار کرده و در قاب رسانه ها به دنیا معرفی کنیم.

امام جمعه اردبیل ضرورت معرفی آثار و ابنیه های تاریخی و جاذبه های گردشگری را برای حضور توریسم خارجی یادآور شد و اظهار کرد: در کنار تولید آثار فاخر با این محوریت می توانیم از کانال های خارجی این گنجینه ها را معرفی کرده و در نقطه مقابل تلاش شبکه های معاند برای به انحراف کشیدن اندیشه های دینی و مذهبی این اقدام را موثر می دانیم.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1003740