bigotti
08 بهمن 1401 - 13:55

بستری ۱۰۸ بیمار با علائم تنفسی در همدان/ حال ۹ بیمار وخیم است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان از بستری ۱۰۸ بیمار با علائم تنفسی در همدان خبر داد و گفت: متاسفانه حال ۹ بیمار وخیم است.

فاطمه ترکمان اسدی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان از افزایش موارد ابتلا به کووید ۱۹ در استان خبر داد و اظهار کرد: در هفته‌ گذشته مبتلایان به علائم تنفسی نسبت به هفته گذشته روند افزایشی داشته‌، به نحوی که بیمارانی با علائم تنفسی که به صورت سرپایی به مراکز ۱۶ ساعته مراجعه کردند ۱۱.۶ درصد افزایش داشته است.

وی با اشاره به اینکه ۷.۶ درصد مراجعات بیماران علائم تنفسی به اورژانس بیمارستان‌ها افزایش یافته است گفت: ۵ درصد بیماران بستری نیز افزایش داشته اما خوشبختانه در ۲ هفته اخیر هیچ گونه مرگی نسبت به علایم مثبت کووید را تجربه نکردیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه در حال حاضر در بیمارستان‌های استان ۱۰۸ بیمار بستری با علایم تنفسی وجود دارد افزود: تعدادی از این بیماران مبتلای قطعی و تعدادی مشکوک به کووید هستند.

وی با اشاره به اینکه از ۱۰۸ بیمار ۲۵ نفر در آی سی یو بستری هستند که وضعیت ۹ نفر وخیم است، ادامه داد: علائم تنفسی در این فصل می‌تواند با ابتلا به سویه‌های جدید باشد.

ترکمان‌اسدی با اشاره به اینکه بیماران ممکن است ابتلا به آنفلوانزا، سرماخوردگی و کووید باشند که به صورت علائم تنفسی؛ علائم تنفسی فوقانی یا تحتانی خود را نشان دهد گفت: در مراجعه به پزشک و راهنمایی گرفتن تخصصی این تفاوت و یا تمایز مشخص می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه گاهی علائم ممکن است به قدری شبیه هم باشد که به راحتی نتوان گفت علائم به دلیل ابتلا به کرونا و یا آنفلوانزا یا انواع ویروس‌های سرماخوردگی است بیان کرد: با توجه به روند افزایش مختصری که در عفونت‌های تنفسی داریم توصیه می‌شود از ماسک استفاده و دستور العمل‌های بهداشتی رعایت شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه رعایت فاصله فیزیکی و پرهیز از حضور در اماکن شلوغ جدی گرفته شود در ادامه به واکسیناسیون افراد اشاره کرد و گفت: پوشش بیش از ۹۳.۴درصد واکسیناسیون نوبت اول را در افراد بالای ۱۸ سال داریم.

وی با بیان اینکه تزریق نوبت دوم واکسن کرونا در استان ۸۵.۴ درصد و نوبت سوم ۴۸.۴ درصد بوده است گفت: همه افرادی که ۶ ماه از نوبت واکسیناسیون آنها گذشته اقدام به تزریق واکسن بعدی و دز یادآور کنند.

ترکمان‌اسدی خاطرنشان کرد: افراد دارای بیمار زمینه‌ای باید حتما واکسن دز یاد‌آور را تزریق کنند و والدین هم تزریق واکسن کودکان ۵ تا ۱۲ سال را جدی بگیرند.

پایان پیام/۸۹۰۲۶/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1002476